Slivoň švestka, nebo také švestka domácí. Takto zní obecně název oblíbené ovocné dřeviny, na níž dozrávají modré až fialové plody zvané švestky. Jejich pěstování není nijak složité a proto má také ve spoustě ovocných zahrad své místo.
Švestky dozrávají na konci léta a mají mnohé využití. Kromě všem notoricky známého zkapalnění do podoby slivovice nebo uvaření na povidla, se švestky dále zavařují, vaří, pečou, suší, ale výborné jsou i v syrovém stavu.
Kromě chutných koláčů, kynutých knedlíků, švestkových omáček a jiných lahůdek mají švestky i pozitivní vliv na lidský organismus.
Jaké jsou pozitivní účinky konzumace švestek:
– očista střevního traktu a při zácpě
– blahodárný vliv na srdeční činnost a imunitní systém
– pomáhají léčit játra, ledviny i krevní oběh
– upravují hladinu cholesterolu
– pomáhají při bolestech kloubů a revmatismu.
Sušené švestkové pecky se používají na výrobu polštářků, kdy udržují teplo a pomáhají pak prohřát bolavé svaly a klouby.
Ze švestek lze připravit také přírodní pleťovou masku, která vyhladí a hydratuje vaši pleť.
A nyní, pokud vám právě na zahrádce nějaké švestky dozrávají, nebo jste si je třeba koupili, je zde jednoduchý, rychlý a velmi chutný recept na švestkový koláč s drobenkou, který si můžete dát například k odpolední kávě.
Pro přípravu receptu budete potřebovat:
1 kg švestek
125 gramů másla
1 hrnek cukru krupice
2 hrnky polohrubé mouky
¾ balíčku prášku do pečiva
2 celá vejce
1 vanilkový cukr
¾ hrnku mléka
Koláč připravíme následovně:
Z másla, mouky a cukru vytvoříme drobenku. Z té odebereme jeden hrnek a odložíme stranou na závěrečné posypání koláče. Do zbylého množství drobenky přidáme ostatní suroviny, vlijeme na plech vyložený pečícím papírem, naskládáme nahoru vypeckované švestky a posypeme odloženou drobenkou. Pečeme na 200°C zhruba 20 minut.
Po vychladnutí si už jen můžete v klidu pochutnat na této švestkové dobrotě.