Láká vás vlastní bydlení, které byste si mohli přetvořit k obrazu svému? Tak jistě víte, že bez hypotéky to s největší pravděpodobností asi nepůjde. Ceny nemovitostí rostou každým rokem závratnou rychlostí a řada nemovitostí kvůli vysoké prodejní ceně je pro střední třídu nereálná. Podmínky pro získání hypoték se každým rokem zpřísňují a rozhodně už není pravidlem, že hypotéku získá každý, kdo si o ní zažádá. Vše ještě ztížily nové podmínky v čele s pomyslnou hranicí 70%. Ta říká, že hypotéku může dlužník čerpat jen v hodnotě 70% ceny nemovitosti a zbylých 30% musí mít našetřeno z vlastních úspor. Mnoho lid však najednou tak velkou hotovost nedokáže našetřit a proto zmíněných 30% řeší v podobě dalšího spotřebitelského úvěru.
Na cestě za vysněným bydlením však budete muset překonat řadu překážek. Je zapotřebí zastavit bance jinou nemovitost, která bude mít na dané nemovitosti věcné břemeno. V případě, že nedostojíte svým závazkům k bance, může kdykoliv přistoupit k jejímu prodeji za zlomek odhadní ceny. Pokud nemáte k zastavení jinou nemovitost, ještě to neznamená, že nemůžete o hypotéku žádat. Například pokud stavíte rodinný dům, bude zástavní právo právě na něj a banka bude peníz z úvěru uvolňovat postupně dle fáze výstavby. I díky zástavě nemovitosti hypoteční úvěry na bydlení zpravidla disponují velmi nízkou úrokovou sazbou, která se aktuálně pohybuje kolem 1,5%. Hypoteční věr je také možné si pojistit proti úpadku, neschopnosti splácet nebo úmrtí.
Hypoteční úvěr má však velmi náročně nastavené podmínky a proto je zde také největší úmrtnost žádostí. Snadno se tak může stát, že vám banka úvěr zamítne bez udání důvodu. Jak v takovém případě postupovat? Věděli jste například, že hypotéku si můžete sjednati u nebankovních společností, které jsou v tomto ohledu přeci jenom benevolentnější. Nebankovní hypotéka bez registru je tím pravým ořechovým.