Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním. Bohužel je výstavba domu nebo pořízení bytu drahou záležitostí, a málokdo si může dovolit si koupit nemovitost ze svých úspor. Proto banky nabízejí produkt zvaný hypotéka, který slouží právě k tomuto účelu.
Mnoho lidí považuje vlastní bydlení za jistotu ve stáří, a chce se vyhnout placení nájemného, které je čím dál dražší. Kromě toho, nikomu se nechce do bytu, který mu nepatří, investovat, a proto nemůže bydlet zcela podle svého.
Kolik musíte mít naspořeno?
Hypotékou jsou nejvíce zatížení lidé mezi 30 a 39 lety, jež jsou vysokoškolsky vzdělaní. Tedy mladé rodiny s vyšším příjmem. Hypoteční úroky jdou v současnosti stále nahoru a pohybují se kolem 3 %.
Čím dál méně lidí je schopno na hypoteční úvěr dosáhnout. A to i z toho důvodu, že je nutné mít naspořeno alespoň 10 % z celkové výše úvěru. Zvláště pro mladé lidi je to problém. Navíc byste na splátky hypotéky neměli vynaložit více než 45 % vašeho čistého příjmu.
Žádost o hypotéku
O úvěr na bydlení si můžete požádat sami nebo se svým partnerem či partnerkou. V tomto případě se stanete spoludlužníky, a pokud z nějakého důvodu přestanete splácet, banka je oprávněna dluhy vymáhat po kterémkoli z vás.
Při žádosti o úvěr čekejte prověřování vašich příjmů a výdajů i rizika zástavy. Bude-li vaše žádost schválena, už stačí jen podepsat připravené smlouvy. Po úředním ověření podpisů všech vlastníků nemovitosti odnesete některé dokumenty na katastrální úřad.
Od banky, u které žádáte o hypotéku, se můžete dočkat odhadu nemovitosti či zařízení výpisu z katastru nemovitostí a kopie katastrální mapy.
Výše splátek závisí na délce splácení, která může být třeba 40 let dlouhá. Ručit lze kupovanou nemovitostí, pokud jde o dům či byt v osobním vlastnictví, nebo jakoukoli jinou nemovitostí. Úrokovou sazbu si můžete zafixovat na dobu dlouhou, dle svého uvážení. Určitě vás také potěší, že si z hypotečního úvěru můžete úroky odečíst od základu daně.