S architektem nebo bez něj? Co se vám vyplatí více, když stavíte nebo děláte rekonstrukci?

Rekonstrukce či nová stavba vám dají pořádně zabrat. Je lepší se do toho pustit svépomocí nebo se vám vyplatí investice v podobě architekta? Co je výhodnější?

S architektem nebo bez něj? Co se vám vyplatí více, když stavíte nebo děláte rekonstrukci?

Naplánovat, zprostředkovat a zařídit rekonstrukci či stavbu nového domu, to dá všechno nesmírně moc práce, nehledě na to, že je třeba mít dostatek času, trošku zkušeností, trpělivosti a financí. Člověk toho má na zařizování příliš moc a navíc v případě, že si všechno dělá sám, nemá záruku, že všechno dopadne přesně podle jeho představ. Takhle to je, přesto si ale lidé troufají a většinou se do všeho pouštějí sami. Přitom to jde i jinak, s pomocí bytového architekta, můžete zvládnout všechno mnohem lépe, rychleji a hlavně se zárukou, že se to povede. Jenže ani práce architekta není zdarma, a tak jde o další položku na už tak plném seznamu výdajů.

pexels-photo-268362

Získáte nebo ztratíte?

Je jasné, že každý má během rekonstrukce nebo stavby svého nového domu napjatý rozpočet. Každá ušetřená koruna se počítá a i to je důvod, proč většina lidí o architektovi a jeho službách vůbec neuvažuje, jsou to logicky jen další výdaje navíc. Obvykle se každý cítí na to, že všechno může zvládnout sám. Jenže si ale málokdo umí spočítat i to, kolik peněz může stát každá chyba, která se může snadno vloudit.

Jakmile totiž neznáme všechno, nemůžeme se stoprocentně chybám vyvarovat. Nejčastěji jde o chyby v interiéru, nevhodný nábytek, špatně poměřené prostory, barvy, které se k sobě nehodí, neladí a bijí do očí, nevhodný či nefunkční materiál, nábytek, o který se musí zakopávat nebo chybějící kousek koberce. Tohle všechno se může lehce stát, bytový architekt takové chyby ale nikdy neudělá. Při konečném sčítání tak může dojít k překvapivému výsledku. Architekt totiž může vlastně peníze ušetřit a to proto, že se vyzná.

pexels-photo-4792491

Jen něco nebo všechno?

Když už se rozhodnete, že si přeci je necháte od architekta poradit, nemusí to nutně znamenat, že s vámi musí být v kontaktu od začátku až do konce. Stačí, když se poradíte, necháte si vypracovat jednoduchý návrh a to vás zase na tolik peněz nepřijde, přitom budete mít větší přehled. Ideální je ovšem vždycky kontaktovat odborníka dostatečně dopředu před samotným začátkem stavby.

Rozhodnutí je jen na vás, ale všechny klady i zápory dobře zvažte. Příjemný a funkční domov přece určitě chcete.