Mnoho lidí se rozhodne pro hypotéku ve chvíli, kdy přemýšlí o pořízení vlastního bydlení. Ceny nemovitostí i stavebního materiálu neustále rostou a je proto pochopitelné, že jen hrstka těch šťastných může bydlení financovat z vlastních úspor. Společně s cenami nemovitostí, ale rostou i nároky, které jsou kladeny na žadatele v bankách. Ovšem nehledejme za nimi neochotu bank půjčovat, ale spíše složitou legislativu, která tak přikazuje.
Hypotéka do 45 let
Nejnižší věková hranice, kdy je možné žádat o úvěr je v České republice dovršení plnoletosti, tedy 18 let. Nejvyšší věková hranice pak zákonem již nijak stanovená není. Je ovšem možné vycházet z doporučení České národní banky, která říká, že všechny pohledávky vůči dlužníkovi by měli být splaceny do 65 let jeho věku. Z toho vyplývá jediné, pokud tedy chcete mít na splácení hypotéky alespoň 20 let, je o ní dobré požádat do 45 let věku. Je však otázkou, jak se k takové žádosti bude stavět banka.
Bankovní instituce stanovují nepsanou věkovou hranici 30 let, kdy je nejvýhodnější žádat o úvěrové produkty. Žadatelé už mají nějakou finanční historii a zároveň mají před sebou ještě desítky let produktivního života. Právě žadatelé kolem třicítky mají šanci na dlouhou dobu splácení, která je spojená s velmi příznivou úrokovou sazbou a nízkými měsíčními splátkami. V současné době je možné uzavřít hypoteční úvěr na bydlení až na 30 let, tedy u mnohých většinu jejich produktivního života.
Při hledání té správné hypotéky https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka/ se zaměřte na více faktorů než jen úrokovou sazbu. Nabídky jednotlivých bank se zas až tak neliší. V čem se ale lišit můžou, jsou nastavené podmínky, sankce za předčasné splacení, pojištění nebo třeba délka fixace. Fixace nám říká, po jak dlouhou dobu nám věřitel garantuje fixní úrokovou sazbu. Zpravidla se pohybuje od 3 do 8 let.