Většina zákazníků při vyhledávání vhodného typu tiskárny zvažuje, zda pořídit inkoustovou, nebo laserovou. Na jakém principu vlastně tato zařízení pracují a čím se od sebe odlišují v základních specifikacích?
Inkoustové tiskárny
Také se jim v odborné terminologii říká „tryskové“, neboť základním principem je vstřikování inkoustových barev pomocí velmi drobných trysek na papírovou předlohu. V současné době jsou nejprodávanějším typem periferních zařízení vzhledem k jejich příznivým pořizovacím cenám a dostupným cenám barev, které jsou výhodné zvláště při nákupu neoriginálních náplní. Většina i těch nejlevnějších tiskáren produkuje překvapivě velmi kvalitní výsledky, a lze je využít i pro zhotovení fotografií na speciální fotopapír. V domácnostech nachází uplatnění i pro běžný každodenní tisk dokumentů, ale i textů s obrázky. Nevýhodou této technologie je rozpíjení vytištěné kopie vodou a vlhkostí, z tohoto důvodu je u některých důležitých výtisků vhodné zatavit je v laminovací fólii. Laminovačky včetně fólií pořídíte již za pár desítek až stovek korun.
Laserová technologie
První zařízení tohoto typu byla známa již před mnoha desítkami let a tento způsob tisku se dochoval do dnešní podoby v nezměněném principu. Uvnitř se nachází válec, kde se průchodem elektrického proudu a pomocí laserového paprsku tvoří různé plošky s proměnlivou hodnotou elektrického odporu. Ten určuje velikost elektrického náboje a tam kde se vlivem působení laseru náboj snižuje, tam se práškový sypký toner přenáší válcem na papír. Po přenesení se prášek ihned zažehluje dalším válcem, čímž se doslova do papíru zapeče. Tím pádem se nerozpíjí a výtisk je odolný i vůči polití vodou. Pro kancelářské účely naprosto ideální, hlavně pro tisk důležitých dokumentů, jako jsou faktury a různé doklady, které není nutno laminovat. Uplatnění však nachází „laserovky“ HP LaserJet P1102 toner Primatisk stále častěji i v domácnostech, zejména pro svůj ekonomický provoz.