V jedné starší pohádce se zpívá něžná písnička o tom, že se smutek dá zahnat prací. Konktrétně se radí, aby člověk s nějakými životními strastmi postavil zeď nebo upekl chleba. Myslím, že je to docela dobrý nápad. Takový domácí voňavý chléb jistě na náladě přidá.
o Kdo ví, jestli i naše prababičky dostaly při pečení svého výtvoru lepší náladu.
o Možná, že až po dokončení práce.
o Ona to totiž nebyla až tak jednoduchá a lehká práce.
o Jen promísit těsto tak dokonale, aby byl chleba správně nadýchaný, určitě stálo spoustu námahy.
Dnešní doba to všechno zjednodušuje tím, že nám nabízí jednoho pomocníka. Tím je DOMÁCÍ PEKÁRNA. Co by měla správná pekárna umět? Každého určitě napadne jasná odpověď – upéct chleba. On ale není chleba jako chleba. Dobrá pekárna by měla upéct několik druhů tohoto tradičního pokrmu. Někdo má raději kůrku propečenou, jiný je vyznavačem světlejšího chlebového obalu. K tomu slouží různé programy.
· Vítaným doplňkem pekárny je odložený start pečení.
· Prostě večer nasypete všechny ingredience do nádoby a ráno si budete mazat máslo na ještě teplý chléb.
Pozor na drobné nedostatky
To, co by určitě ty zmíněné prababičky ocenily, je samostatnost pekárny v hnětení těsta. Kromě přípravy a upečení klasického chleba zvládnou pekárny upéct i
– chléb toastový
– připravit těsto na pizzu
– dokonce i přípravu džemů.
Při výběru té nejvhodnější pekárny bychom se měli zaměřit na několik důležitých detailů. Stává se, že přívodní kabel není dostatečně dlouhý. Některé přístroje mají kabel dlouhý pouhých pět metrů, a to je opravdu žalostně málo. Je dobré, když má pekárna tlačítko na zapínání a vypínání přístroje. Některé pekárny se vypínají prostě tím, že je vyškubnete ze zásuvky. A rozhodně není na škodu, když budete mít u tohoto přístroje recepty přímo od výrobce. Máte jistotu, že jsou právě v této pekárně odzkoušené.